Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do odbioru energii cieplnej ze słońca. Energia cieplna z zakresu promieniowania przechwytywna jest przez powierzchnię absorbera, a następnie oddawana do czynnika grzewczego (glikol) przepływającego przez kolektor. Nagrzany czynnik transportowany jest w zamkniętym układzie za pomocą ciśnienia pompy solarnej do zbiornika na ciepłą wodę użytkową. W zasobniku poprzez powierzchnię wężownicy spiralnej, ciepło oddawane jest do wody. Zasada działania kolektorów próżniowych polega na zatrzymaniu wychwyconej energii w próżni. Główną zaletą kolektorów działających w ten sposób jest bardzo niski współczynnik strat ciepła sprawiający, że są one skuteczne przez okres całego roku. W położeniu geograficznym Polski od listopada do końca lutego występują trudniejsze warunki dla pracy kolektorów i zdecydowanie lepiej radzą sobie w nich właśnie kolektory próżniowe. Najczęściej ciepło z kolektorów służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, jednak coraz częściej wykorzystuje się je do dogrzewania budynków, basenów itp.

KOLEKTORY SŁONECZNE KENSOL
 Kolektor słoneczny płaski  Kolektor słoneczny próżniowy
KOLEKTORY PŁASKIE
są najbardziej popularnym oraz najczęściej montowanym rodzajem kolektorów z uwagi na wysoką wydajność, trwałość, a także niską cenę. Podstawowa zasada działania płaskich kolektorów słonecznych sprowadza się do odbierania energi cieplnej promieni słonecznych poprzez ciemną powłokę zwaną absorberem, do której wewnętrznej części przylutowane są miedziane lub aluminiowe kanały przepływowe dla płynu grzewczego. Poprzez wężownice w zbiorniku wody, płyn solarny czyli glikol oddaje ciepło podgrzewając wodę użytkową. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej bądź aluminiowej pokrytej specjalną warstwą absorbującą i to od niego zależy przede wszystkim trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres użytkowania. Pod absorberem kolektor jest izolowany, a od góry przykryty szybą solarną, odporną na warunki atmosferyczne (w tym również grad) promieniowanie UV, zarysowania itp. Całość zamknięta jest w estetycznie wyglądającej obudowie aluminiowej.
KOLEKTORY PRÓŻNIOWE
mają znacznie większą wydajność niż kolektory płaskie, ale skomplikowana technologia wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym. Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie dostarczyć do ok. 80% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku. Główną zaletą kolektorów próżniowych jest mniejsza powierzchnia zabudowy, przy tym samym efekcie wydajności cieplnej jak dla kolektorów płaskich (przykładowo 5 m2 uzyska się z kolektora próżniowego o powierzchni 3 m2)

Nasza działalność

Kensol - nowa jakość w OZE

Jesteśmy producentem lamp solarnych oraz dostawcą kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Proponowane przez nas produkty posiadają niezbędne certyfikaty i należą do produktów najwyższej jakości. Dzięki bardzo dobremu rozeznaniu na rynku technik solarnych oraz szerokiej wiedzy w tym zakresie nasze rozwiązania zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Napisz do nas

wczytywanie_strony
32 323 11 50