Kolektory próżniowe – wysoka sprawność oraz niezawodność | Kensol - blog

Kolektory próżniowe – wysoka sprawność oraz niezawodność

Kolektory próżniowe – wysoka sprawność oraz niezawodność

On Styczeń 21, 2015, Posted by , In KOLEKTORY SŁONECZNE, With No Comments

Głównymi zaletami naszych kolektorów próżniowych jest ich niezawodność oraz wysoka sprawność nawet w niskich temperaturach zewnętrznych.

W naszej ofercie posiadamy kolektory próżniowe wykonane w technologii „heat pipe”.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysoką efektywność, nawet w okresach przejściowych tj. wiosną i jesienią jest zastosowana izolacja próżniowa. Pozwala ona absorbowanie większej ilość energii w skali całego roku. W porównaniu do kolektorów płaskich, gdzie ich sprawność w znacznym stopniu zależy od temperatury zewnętrznej, wybór kolektorów próżniowych, z punktu widzenia ekonomicznego jak i praktycznego jest jak najbardziej uzasadniony. Tym bardziej jeśli instalacja solarna ma wspomagać centralne ogrzewanie.

Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest rura próżniowa, wykonana ze szkła hartowanego (budowa termosowa), w której próżnia znajduję się pomiędzy dwoma warstwami szkła. W naszych kolektorach stosujemy grubość ścianki rury szklanej aż 2mm. Jest to to obecnie najgrubsze szkło wykorzystywane w tej technologii na rynku polskim, Dzięki temu rury te są bardziej odporne np. na gradobicie. Zanik próżni „uwięzionej” w jednorodnym materiale jakim jest szkło jest prawie niemożliwy.

Rozszczelnienie rury próżniowej może nastąpić jedynie przez jej uszkodzenie mechaniczne. Promieniowanie jest absorbowane przez tzw. powłokę wysoko-selektywną na podkładzie miedzianym. Pozwala to na absorbowanie promieniowania słonecznego nawet rozproszonego oraz odbitego. Jest to obecnie najnowocześniejsza technologia stosowana w tego typu kolektorach. W środku „heat pipe” znajduje się woda destylowana z pyłem miedzianym, co sprawia, że mieszanka ta nie zamarza. Rurka „heat pipe” jest miedziana i ma grubość ścianki 0,6mm (na rynku polskim standardowo stosuje się 0,3-0,4mm). Grubość rurki„heat pipe” oraz jej zawartość w naszej strefie klimatycznej jest bardzo istotna, ponieważ w niskich temperaturach nie może ona ulec rozszczelnieniu.

Dzięki zastosowaniu rurek „heat pipe” nie pojawia się problem przegrzewania instalacji, ponieważ występuje tzw. punkt stagnacji. Poza tym medium grzewcze przepływa jedynie przez głowicę kolektora, więc tylko niewielka jego ilość jest narażona na przegrzanie. W systemie tym nie ma konieczności zasłaniania kolektora podczas nieobecności domowników. Rozwiązania stosowane w kolektorach typu „heat pipe” gwarantują wysoką niezawodność eksploatacyjną nawet podczas długich okresów stagnacji instalacji i podczas wysokiego nasłonecznienia, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo pracy całego układu.

W ostatnim czasie w fachowej prasie poświęconej tematyce solarnej, pojawiały się artykuły nieprzychylne kolektorom próżniowym wykorzystującym technologie „heat pipe”. Opisywane były problemy z rozszczelnieniem rurek „heat pipe”. Jako firma sprzedająca kilka tysięcy sztuk tego typu kolektorów rocznie, nie stwierdziliśmy ani jednego takiego przypadku. Według naszej opinii problem ten może pojawiać się tylko w kolektorach, które nie powinny być dopuszczone do pracy w naszej strefie klimatycznej. Dlatatego przestrzegamy przed zakupem kolektorów niepewnego pochodzenia od niesprawdzonych dostawców.

Kolektory próżniowe serii SB posiadają certyfikat Solar Keymark, co umożliwia uzyskanie dotacji z NFOŚiGW i PONE. Żywotność kolektorów serii SB szacuje się na 20-25 lat.

Po kilku latach sprzedaży, montażu oraz eksploatacji naszych kolektorów, przekonani o ich niezawodności, zdecydowaliśmy się na wydłużenie gwarancji do 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>